Az autóvásárlás mindig nehéz döntés, ami kiváltképp igaz egy használt autó vétele esetén. Akár magánszemélytől, akár kereskedőtől vásárol, több ponton bukhat az ügylet, sőt - akár hónapok múlva is fény derülhet olyan hibákra, melyekről az eladó nem is feltétlenül tudott, de így is, úgy is rengeteg pénzbe, időbe és fáradságba kerülhetnek. Érdemes hát ennek legalább egy részét rááldozni az adásvételre, hogy a lehető legtöbb kockázatot kizárja, és minél jobban élvezze új autóját – akár éveken át.
A tökéletes autó kiválasztása
Számos tényező ismerete szükséges a tökéletes autó kiválasztásához, és ezekre mindre tudnia kell a választ. Hány személynek, mennyi csomagnak kell elférnie benne? Milyen gyakran és milyen távokra használja majd? Mennyi pénzt szán rá? Preferál vagy kizár valamilyen márkát, típust? Léteznek-e elengedhetetlen paraméterek, például négykerékhajtás vagy klíma, isofix vagy napfénytető? Nem mindegy, hogy egy elektromos városi kisautó vagy egy dízel egyterű adja meg a választ ezekre és hasonló kérdésekre, mert a kínálat és az ársáv is ennek függvénye.
Ha már szóba került az ár: van egy mondás, mely szerint használt autó vásárlása esetén a rendelkezésre álló / rászánt összeg 10%-át érdemes félretenni az ajánlott és az esetleg felmerülő költségekre. Tehát ha egymillió forintja van az új autóra, akkor keressen legfeljebb 900 ezerig, hogy maradjon némi tartalék. Mindez persze az adminisztrációs költségek (átírás, eredetiségvizsga, stb.) nélkül értendő!
Az autó vizsgálata
Már a hirdetések böngészése során is elkezdhető a szelektálás, ugyanis a szöveg és a képek alapján több hiba kiderülhet, vagy csak egyszerűen gyanússá válhat a hirdetés. Ha felületes, komolytalan a szöveg, és ráadásul helyesírási hibáktól hemzseg, vajon mennyire volt alapos a tulaj a jármű karbantartása során?
A fényképeken is látszik, hogy szemmel láthatóan eltér az egyes karosszériaelemek színe, furán állnak a kerekek, egyéb hiányosságok vehetők észre? Keressen tovább! Nyugodtan hallgasson a megérzéseire, hiszen valószínűleg elég nagy kínálatból válogathat ahhoz, hogy kiszórja a felét ezzel a módszerrel.
Ha már leszűkítette a listát néhány példányra, hívja fel az eladókat, és beszélgessen velük néhány percet. Bármilyen gyanús eltérést tapasztal a megadott fontosabb adatoktól, vagy csak ellenszenves az eladó, legyen óvatos. Ha viszont szimpatikusak az elmondottak és a másik fél is, beszéljen meg egy időpontot a megtekintésre, amikor hideg motorral várja az autó, és lehetséges egy próbakör is. Fontos, hogy telefonon ne alkudozzon, hiszen nem is látta még személyesen az autót, és negatív benyomást kelthet az eladóban.
Soha ne kövesse el azt a hibát, hogy egyetlen autót néz meg – akkor sem, ha a legelső nagyon jó vételnek tűnik. Nézelődjön az ársáv alsó és felső felében is, hogy tisztában legyen azzal, mennyiért mit kaphat. Ne feledje, sokan csak úgy hajlandók odaadni az autót egy próbakörre, ha felmutat / letesz egy adott összeget (akár a teljes vételárat) biztosíték gyanánt.
Végül, amikor már csak 1-2 példány közül kell választania, próbáljon minél többet kideríteni az előéletükről. Szervizszámlák, esetleg az előző tulaj saját nyilvántartása is sokat segít ebben, de ne feledje, hogy már profi segítséget is kérhet ebben a témában. A carVertical például több mint 50 országban nyújt olyan szolgáltatást, mely során teljes előéleti jelentés kérhető le az adott járműről. Többek között az is kiderül, volt-e taxi vagy bérautó, a kilométeróra-állás alapján történhetett-e visszatekerés, vagy érte-e baleset - sok esetben képeket, pontos óraállásokat is tartalmaz. A jelentés alapján pedig még az utolsó körben is elvethető egy autó, vagy csak nagyon előnyös alkupozícióból tárgyalhat az eladóval. Mindez egy csekély összeg ellenében érhető el, ami nagyon jó megtérüléssel kecsegtet, hiszen akár százezres, milliós hibák is kiszűrhetők néhány ezresért.
Az autó kifizetése
Ha már megvan a kiszemelt, de még nincs meg a vételár, ideje megállapodni az eladóval, akár foglalót letenni nála, illetve jöhet a banki procedúra is. Ha szabad felhasználású kölcsönt vesz igénybe, érdemes lehet úgy időzíteni a folyamatot, hogy meglegyen a pénz, mire megtalálja a tökéletes autót.
Az adásvételi szerződés
Magyarországon a használt autó adásvételnek megvannak a sajátos törvényi szabályai, mégis számos formátumú és külalakú szerződésminta létezik. Mindig ellenőrizze, hogy szerepelnek-e a szerződésen a szükséges adatok, illetve vesse össze azokat a tényleges adatokkal (pl. személyi igazolvány szám, alvázszám). A szerződés mindig tartalmazza a kilométerállást, a pontos vételárat, az adásvétel időpontját percre pontosan, illetve az esetleges további feltételeket, körülményeket, ismert hibákat szövegesen, mert ezek hiánya számos kellemetlenséget okozhat utólag, és leginkább a vevőnek.
A biztosítás
Ne feledje, hogy amint megtörtént az adásvétel, kötelező felelősségbiztosítást kell kötnie legkésőbb az adásvétel napjának végéig. A biztosítással nem fedezett időszakra ugyanis fedezetlenségi díjat számol fel a biztosító, ami akár az éves díj többszörösére is rúghat, nem beszélve arról, hogy komoly költségekre számíthat, ha egy felelősségbiztosítás nélküli autóval balesetet szenved, netán okoz. Ilyenkor érdemes még átgondolni a CASCO biztosítást is, mérlegelni a ráfordított összeg és az autó értékének arányában.
A jármű átírása
Fontos, hogy a jármű átírásával járó díjak a vevőt terhelik, ezért az autóra szánt költségkeretbe ez is beleértendő a vételáron és az említett 10%-os tartalékon kívül. Az adásvétel lejelentésére a vevőnek 15 nap áll rendelkezésére, ennek elmulasztása szintén büntetést von maga után.
További teendők
Ha sikeresen lebonyolította az autóvásárlást, nincs más hátra, mint az ajánlott szervizelés elvégzése, illetve az autó átnézése vagy átnézetése szerelővel, szakszervizzel. Ezen kívül már csak egy feladat van: belakni az új autót és élvezni minden megtett kilométert.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.